Inflacja, a wesela – na czym można zaoszczędzić? 

monia 16 maja 2022 Brak komentarzy

Inflacja, a wesela – na czym można zaoszczędzić? 

Ceny rzeczywiście mogą przerazić, a opracowany kilka miesięcy wcześniej kosztorys, można spokojnie wyrzucić do kosza. Wszystko zdrożało i z pewnością za salę, alkohol, suknię a nawet fryzjera zapłacisz dużo więcej niż planowałaś. Nie zmienia się tylko kwota budżetu, który był przeznaczony na to wielkie wydarzenie? Spokojnie, wprowadź plan B, czyli oszczędności na weselu. Gdzie ich szukać?

Zaproszenia, wizytówki i winietki – zrób to sam!

Jasne, że najprościej jest poszukać profesjonalnej drukarni i zlecić wykonanie zaproszeń czy etykiet. Będzie pięknie, oryginalnie i niestety drogo. Dlatego wykorzystaj drukarkę i internet, bo w sieci znajdziesz sporo całkiem fajnych pomysłów, które przy pomocy darmowych programów możesz jeszcze udoskonalić. Jeśli wydrukujesz również podziękowania dla gości, to zaoszczędzisz naprawdę sporo pieniędzy.

Jeszcze raz przemyśl miejsce zabawy

Jeśli wpłaciłaś już zaliczkę na salę, to z pewnością trudniej będzie odstąpić od umowy bez dodatkowych kosztów. Jednak na etapie wyboru miejsca, warto poszukać czegoś w korzystniejszej cenie. Możesz wykorzystać własny ogród, na którym pozostawisz pawilon ogrodowy albo namiot. Przy odpowiednich dekoracjach też będzie elegancko i pięknie. Dobrym pomysłem jest próba negocjacji z właścicielem sali albo szukanie tańszych alternatyw. Możesz przemyśleć np. wybór mniejszej sali albo wypożyczenie remizy. I choć ta druga opcja kojarzy się nieco tandetnie, to przy odpowiednich ozdobach również uzyskasz spektakularny efekt.

Co z suknią ślubną?

Tu wydatek jest spory, ale niekoniecznie lepszym rozwiązaniem jest wypożyczenie sukni. Wypożyczalnie też naliczają spore koszty, a przy zniszczeniu sukienki może być już ekstremalnie drogo. Ponadto w mniejszych miejscowościach nie zawsze istnieje taka alternatywa. Możesz jednak przemyśleć inne rozwiązania – uszycie sukni w zakładzie lokalnej krawcowej, będzie na pewno taniej niż w profesjonalnym studio mody albo odsprzedanie sukienki po ślubie, dzięki czemu odzyskasz część pieniędzy po weselu.

Zaoszczędź na alkoholu

Bar z alkoholem zawsze świetnie się prezentuje, ale niestety nie pozwala zachować kontroli nad budżetem weselnym. Goście zamawiają co i w jakich ilościach chcą. Tańszą opcją jest postawienie alkoholu na stołach i ograniczenie się do kilku tradycyjnych trunków. W sklepach można też trafić na ciekawe promocje na kolorowe alkohole, możesz więc sprawdzać oferty i taniej zaopatrzyć się wcześniej.

Słodycze – muszą być na weselu?

No oczywiście, że bez nich przyjęcie straci swój wydźwięk, ale zastanów się w jakiej ilości powinnaś serwować słodycze i czy musi to być słodki stół? Nie! Możesz kupić słodycze i wyeksponować je na szwedzkim stole bądź zrobić z nich dekoracje na stołach weselnych. Tego nie musi być wcale dużo, zwłaszcza jeśli zainwestowałaś w owoce i inne przekąski. Jeśli dobrze przemyślisz wesele, to goście będą zadowoleni, a po przyjęciu nie zostanie zbyt dużo do wyrzucenia czy przechowania – kolejna oszczędność dla Ciebie.